/*! This file is auto-generated */

Kupno i sprzedaż nieruchomości

Planujesz kupno lub sprzedaż mieszkania? Rzetelny pośrednik to jedna z najważniejszych rzeczy, od której powinieneś zacząć.

Reklama

Biuro nieruchomości Wałbrzych

Reklama

Biuro nieruchomości Wałbrzych

Narzędzia geodezyjne

Co to jest kartografia?

Jeśli choć trochę interesowałeś się kiedyś geodezję to prawdopodobnie zdajesz sobie sprawę z tego, że wiąże się z nią bardzo mocno również pojęcie kartografii. Niestety nie zawsze potrafimy zdawać sobie sprawę z tego jakie zależności relacje będą zachodzić między tymi dwiema naukami. Może jeśli z naszego artykułu dowiecie się czym jest kartografia będzie już potem łatwiej te zależności zauważyć i je odczytać.

 

Geodezja i kartografia Jeśli zastosuje się pewne uogólnienie można powiedzieć, że związek miedzy geodezję i kartografią będzie bardzo bliski, ponieważ tak naprawdę o ile pierwsza nauka zajmuje się pomiarami to druga będzie się zajmowała właśnie przedstawieniem graficznym tych wszystkich pomiarów, które zostały dokonane. Dlatego trudno sobie wyobrazić, by obie te nauki mogły w ogóle funkcjonować w izolacji od siebie. Ich związek jest tak silny między sobą odkąd tylko zaczęły istnieć i nadal pozostaje bez zmian. Trudno więc w pełni zrozumieć wiedzę z zakresu geodezji, jeśli nie będzie się znało podstawowych informacji, które odnosić się będą właśnie do kartografii, nie warto więc tracić czasu i już teraz trzeba się dowiedzieć czym jest ta omawiana nauka odnosząca się do map. Historia kartografii Jeśli chcemy wziąć na warsztat historię kartografii to na sam początek trzeba powiedzieć o samym słowie. Pochodzi ono od dwóch greckich słów, które będą oznaczać arkusz papieru oraz pisanie. Już na podstawie tej właśnie nazwy i słowa można określić, że kartografia będzie się zajmowała pisaniem map. Jest to pewne uproszczenie, ale właśnie od takiego pojęcia można sobie wyjść. Sama nauka zajmuje się oczywiście także teorią, która odnosić się będzie do tworzenia map i stosowanych technik czy estetyki związanej z tworzeniem map. Nauka zakłada, że odzwierciedlenie rzeczywistości może następować właśnie na podstawie map. Same początki kartografii nie są nam dokładnie znane. Nieostra będzie sama definicja mapy. Jest to ogólnie rzecz biorąc odwzorowana powierzchnia ziemi. Pojawiała się ona już na ścianach w starożytności. Znaczący rozwój map nastąpił jednak dopiero po XV wieku, gdy pojawiła się prasa drukarska.

 

Kolejnym przełomem był oczywiście wiek XX oraz cyfryzacja, która doprowadziła do rewolucji w obrębie map, które obecnie mają już naprawdę stan doskonały i są przedmiotem idealnie dopracowanym. Obecnie mapy kartograficzne przez wiele osób uważane są nie tylko za przedmiot o użytkowym charakterze, ale coraz częściej stają się one także elementem sztuki i jako dzieła sztuki są postrzegane.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *