/*! This file is auto-generated */

Kupno i sprzedaż nieruchomości

Planujesz kupno lub sprzedaż mieszkania? Rzetelny pośrednik to jedna z najważniejszych rzeczy, od której powinieneś zacząć.

Reklama

Biuro nieruchomości Wałbrzych

Reklama

Biuro nieruchomości Wałbrzych

Kupno/sprzedaż mieszkania

Jakie cechy powinien mieć dobry zarządca?

W każdej wspólnocie mieszkaniowej prędzej czy później będzie trzeba zdecydować się na wybranie jakiegoś zarządcy. Można tutaj albo skorzystać z pomocy osoby fizycznej, która ma licencje zarządcy albo prawnej takiej jak spółdzielnia mieszkaniowa. Zarządzanie wspólnotą to trudne zajęcie, z którym wiązać się będą w codziennej pracy różne problemy. Jeszcze nie tak dawno do uzyskania licencji zarządcy należało spełnić kilka istotnych warunków. Przede wszystkim chodziło o wyższe wykształcenie oraz posiadanie odpowiednich studiów podyplomowych w zakresie zarządzania nieruchomościami. Dodatkowo trzeba było mieć praktykę w zawodzie.

 

W roku 2013 pojawiła się ustawa deregulacyjna, która zniosła obowiązek posiadania licencji zarządcy. Od tego momentu zarządcą może być każdy kto posiada do tego predyspozycje oraz będzie wybrany przez wspólnotę. Dobry zarządca powinien mieć jednak kilka istotnych cech: Cierpliwość To chyba jedna z najważniejszych cech. Niby zawód nie jest jakiś szczególnie trudny, ale jednak codzienne sytuacje mogą wyprowadzać z równowagi. Samo słuchanie lokatorów będzie wymagało odpowiedniego spokoju i wiele cierpliwości. Każdy dobry zarządca musi umieć słuchać i szukać pomocy dla każdego. Jeśli mówimy o problemach z nieruchomościami to dodatkowo trzeba szukać rozwiązań dla każdego konkretnych i udanych. Otwartość na ludzi i nowe technologie Zarządca powinien być zawsze otwarty na wszystkich mieszkańców oraz ich problemy. Musi także być otwartym na nowe technologie oraz takie rozwiązania, które mogą mu ułatwić pracę i kontakt z mieszkańcami. Jednym z takich rozwiązań może być wprowadzenie odpowiednie aplikacji mobilnej, dzięki której będzie zdecydowanie łatwiej kontaktować się i z mieszkańcami i podwykonawcami, którzy realizują dla danej nieruchomości jakieś prace. Często jest tak, że lokatorzy nie mają czasu szukać zarządcy i zgłaszać mu pojawiających się awarii. Przez taką aplikację wszystko to może być zrealizowane bez większego problemy. Dobrze przygotowana aplikacja sprawi, że między innymi będzie można przeprowadzać we wspólnocie głosowania i będzie można rozliczać mieszkańców, kontrolować ich wpłaty czy ogłaszać na rzecz nieruchomości jakieś przetargi. W jednym miejscu będzie można zorganizować wszystkie istotne dla mieszkańców informacje, które decydować będą o codziennym funkcjonowaniu. Zorganizowanie i dyspozycyjność Zarządca musi również posiadać odpowiednie umiejętności organizacyjne. Mamy takie okres, gdy na głowie zarządcy znajduje się wiele różnych spraw do rozwiązania. Aby wszystkiemu podołać trzeba umieć zarządzać i nieruchomością i swoim czasem. Podobnie jest, gdy chodzi o dyspozycyjność. Zarządca, który pracuje na etacie albo jednocześnie ma swoją firmę często może się okazać niedostępny. Przy większych nieruchomościach i wspólnotach powinno się więc wziąć kwestię jego dyspozycyjności pod uwagę. Wiedza i doświadczenia To takie cechy, które w zawodzie zarządcy są niezwykle cenne. Odpowiednie kwalifikacje oraz doświadczenie może sprawić, że zarządzanie stanie się dużo łatwiejsze.

 

Zarządca, który takiego doświadczenia i kwalifikacji nie ma może się okazać zbyt słaby w wykonywaniu takich zadań i nie będzie w stanie poradzić sobie z często namnażającymi się problemami. Dodatkowym atutem zarządcy może być także znajomość lokalnego rynku, dzięki czemu będzie mógł wybrać dla nas możliwie najlepszych usługodawców obsługujących nieruchomość. Nie ma ludzi idealnych Musimy na koniec zauważyć, że nie ma ludzi idealnych, wybierając zarządcę warto szukać obrotnego i dobrego fachowca, który będzie zajmował się naszą nieruchomością, ale nie oczekujmy, że wszystko będzie realizował po naszej myśli, ponieważ ludzi idealnych nie ma.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *