/*! This file is auto-generated */

Kupno i sprzedaż nieruchomości

Planujesz kupno lub sprzedaż mieszkania? Rzetelny pośrednik to jedna z najważniejszych rzeczy, od której powinieneś zacząć.

Reklama

Biuro nieruchomości Wałbrzych

Reklama

Biuro nieruchomości Wałbrzych

Kupno/sprzedaż mieszkania

Kim jest rzetelny pośrednik?

Jako rzetelnego pośrednika można określić osobę, która ma za zadanie kojarzyć strony transakcji, w której dojdzie do kupna, wynajmu albo dzierżawy nieruchomości. W tej chwili mamy wielu przedsiębiorców, którzy starają się oferować usługi związane z pośrednictwem w obrocie nieruchomościami. Warto wiedzieć jakie warunki mają spełniać. Przedsiębiorcy, którzy trudnią się pośrednictwem są obecnie powszechnie spotykani na rynku.

 

Często korzystamy z ich pomocy przy kupnie mieszkania. Związane z tym czynności są czasochłonne, dlatego oczekujemy, że pośrednik zajmie się tym szybciej i nie będziemy musieli się o nić martwić. Pośrednikiem w obrocie nieruchomościami może być osoba, która licencję. Ma to na celu poprawienie jakości usług, które są świadczone. Transakcje, najczęściej dotyczyć będą dużych kwot pieniężnych, dlatego warto o tą jakość zadbać. Wymóg licencjonowania ma sprawić, że ich usługi będą zawsze w dobrym standardzie. Osoba, która chce się starać o licencję pośrednika musi – mieć zdolność do zdolność do czynności prawnych – nie być karana za przestępstwa, które dotyczą mienia, dokumentów, przestępstwa gospodarcze i związane z fałszowaniem pieniędzy czy znaków urzędowych – mieć wyższe wykształcenie – ukończone studia podyplomowe odnośnie pośredniczenia nieruchomościami – mieć zrealizowaną praktykę zawodową – dokonać wpisu do rejestru pośredników w obrocie. Obowiązki pośrednika Każdy pośrednik jest zobowiązany do tego, by swoje obowiązki wypełniać zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa oraz standardami zawodowymi, które ustalone są przez organizacje zawodowe pośredników oraz zasadami etyki zawodowej. Zakres czynności, którymi ma zająć się pośrednik powinno się ustalać specjalną umową pisemną. Na tej podstawie pośrednik może reklamować nieruchomość do sprzedaży czy najmu. Nie dopuszczalne jest oczywiście, by pośrednik wypuszczał ofertę bez zgody właściciela danej nieruchomości. Jeśli ktoś sam wystawia swoją ofertę na stronie internetowej z ogłoszeniami to oczywiście pośrednik nie ma prawa wstawić tej oferty również w swojej ofercie. Żadnej pośrednik nie ma prawa reklamować oferty co do której nie ma zgody właściciela. Jeśli tak się stało można zgłosić ten fakt do komisji Odpowiedzialności Zawodowej, która funkcjonuje przy Ministerstwie Budownictwa.

 

Jeśli Komisja stwierdzi, że doszło do naruszenia prawa będzie mogła takiego pośrednika ukarać upomnieniem, naganą czy nawet wyrzuceniem z rejestru pośredników. jakie elementy powinno się zawierać w umowie z pośrednikiem? – dane pośrednika w obrocie nieruchomościami – jego numer licencji zawodowej – oświadczenie pośrednika o tym, że posiada ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej – dokładne określenie czynności jakie ma wykonać pośrednik – wysokość prowizji jaka będzie wypłacona pośrednikowi, najczęściej jest to 2-3% od ceny nieruchomości jaką się uzyska – termin zapłaty prowizji, najczęściej po zawarciu umowy końcowej Jakie czynności ma dokonywać pośrednik? – powinien gromadzić informacje, które są niezbędne do tego, by można było zawszeć umowę – podejmować czynności, które będą zmierzały do tego, że uda się wyszukać kontrahentów, którzy mogą być zainteresowani daną nieruchomością – przygotowywanie oględzin nieruchomości – uczestniczenie w negocjacjach, jeśli takie ma życzenie klient, korzystający z usług pośrednika.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *