/*! This file is auto-generated */

Kupno i sprzedaż nieruchomości

Planujesz kupno lub sprzedaż mieszkania? Rzetelny pośrednik to jedna z najważniejszych rzeczy, od której powinieneś zacząć.

Reklama

Biuro nieruchomości Wałbrzych

Reklama

Biuro nieruchomości Wałbrzych

Kupno/sprzedaż mieszkania

Zanim kupisz mieszkanie na rynku wtórnym

Zanim podejmiemy ostateczną decyzję, by kupować mieszkanie na rynku wtórnym musimy sprawdzić stan prawny takiej nieruchomości. Zawsze trzeba się dowiedzieć kto jest właścicielem oraz współwłaścicielem. Gdy działa pełnomocnik musimy się zainteresować tym, czy jest on odpowiednio umocowany do działania. Na pewno, gdy chce się kupić mieszkanie na rynku wtórnym naszym pierwszym krokiem powinno być sprawdzenie kto jest właścicielem tego mieszkania, którym jesteśmy zainteresowani. Musimy pamiętać, że mieszkanie może być sprzedane jedynie przez właściciela albo wszystkich współwłaścicieli łącznie.

 

Gdy umowa sprzedaży zostanie zawarta tylko z niektórymi współwłaścicielami to będziemy mieli tylko ułamkową część mieszkania, akurat tą część, która przypadała danym właścicielom, którzy nam sprzedali nieruchomość. Jeśli chce się poznać stan prawny lokalu, jaki chcemy kupić to warto poprosić właściciela, aby wykazał się odpowiednim wypisem z księgi wieczystej. Z działu II tej księgi będziemy się mogli dowiedzieć kto jest właścicielem albo użytkownikiem wieczystym danej nieruchomości Powinniśmy także zaglądać do działu III oraz IV księgi, ponieważ z nich otrzymamy informację czy są jakieś ograniczone prawa rzeczowe na danej nieruchomości i czy są ograniczenia w rozporządzaniu nieruchomością, między innymi czy jest jakieś prawo pierwokupu. Jeśli właściciel brał kredyt na zakup nieruchomości to tam zobaczymy również czy hipoteka jest obciążona, dlatego trzeba ten dział brać pod uwagę. Musimy pamiętać o tym, że każdego kupującego będzie broniła rękojmia wiary publicznej ksiąg wieczystych. Jeśli okaże się, że stan faktyczny jest inny niż stan prawny to zapis będzie rozstrzygał na korzyść kupującego. Jeżeli jednak taki kupujący działał w złej wierze i wiedział o tym, że w księdze wieczystej są niezgodności ze stanem faktycznym to rękojmia takiego kupującego nie będzie broniła. Zawsze można także prosić właściciela lokalu o to by okazał nam wszystkie inne dokumenty, które mogą mieć znaczenie dla dobrej oceny stanu prawnego nieruchomości. Warto będzie, by wśród takich dokumentów znalazły się również te potwierdzenia, które pozwolą ocenić, że wszystkie opłaty za nieruchomości są wnoszone w terminie. Co do zasady nieruchomość musi być sprzedawana przez właściciela albo wszystkich współwłaścicieli. Można zawsze umowę również z pełnomocnikiem właściciela lokalu. Jeśli tak się dzieje to trzeba sprawdzić czy pełnomocnictwo jest w formie aktu notarialnego.

 

Żadna inna forma pełnomocnictwa nie będzie bowiem spełniała warunków do ważności dokonywanego aktu. Po naszej stronie będzie sprawdzenie tego faktu, jeśli zależy nam na tym, by dokonywana czynność prawna, rzeczywiście przyniosła skutki w postaci kupna nieruchomości. Warto więc o sprawdzenie tych wszystkich elementów zadbać, by mieć pewność, że wszystko będzie zabezpieczone. Przy kupowaniu nieruchomości z rynku wtórnego będzie więc po naszej stronie stała konieczność dokonania różnych czynności, by rzeczywiście być pewnym, że wszystko przebiegnie zgodnie z prawem i będzie się wiązało ze skutecznością aktu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *