/*! This file is auto-generated */

Kupno i sprzedaż nieruchomości

Planujesz kupno lub sprzedaż mieszkania? Rzetelny pośrednik to jedna z najważniejszych rzeczy, od której powinieneś zacząć.

Reklama

Biuro nieruchomości Wałbrzych

Reklama

Biuro nieruchomości Wałbrzych

Kupno/sprzedaż mieszkania

Rzeczoznawca majątkowy – a któż to taki?

Kim jest rzeczoznawca? Uprawnienia do wykonywania zawodu rzeczoznawcy majątkowego określa ustawa o gospodarce nieruchomościami. Takie uprawnienia nadawane są przez Ministra Infrastruktury osobom, które wcześniej zdadzą egzamin przez Państwową Komisją Kwalifikacyjną. Aby podejść do takiego egzaminu należy wcześniej odbyć roczną praktykę. Rzeczoznawcą może być osoba fizyczna, która ma wykształcenie wyższe i studia podyplomowe z wyceny nieruchomości. Zadaniem rzeczoznawcy będzie szacowanie i wycena nieruchomości.

 

Mimo, że może się to wydawać proste to jednak wymaga bardzo dużej wiedzy. Trzeba dokonać wyboru odpowiedniej techniki szacowania nieruchomości biorąc pod uwagę cel wyceny czy rodzaj i położenie nieruchomości oraz to jakie jest jej przeznaczenie w planie miejscowym zagospodarowania terenu. Oczywiście ważny jest także stan samej nieruchomości oraz to jakie mamy dostępne informacje o podobnych nieruchomościach. Dane i metody, czyli jak wygląda wycena Zanim rzeczoznawca rozpocznie swoją pracę i wycenę nieruchomości musi zebrać bardzo wiele istotnych danych. Powinien gromadzić je przez analizę ksiąg wieczystych, ewidencji uzbrojenia terenu, numeracji porządkowej. Pod uwagę trzeba brać mapy i tabele taksacyjne. Istotne będą plany zagospodarowania miejscowe, uwarunkowania przestrzenne czy też dokumenty związane ze znajdującymi się tam spółdzielniami mieszkaniowymi. nie będzie to wyglądało tak jak wyobraża sobie wiele osób, że rzeczoznawca pojawia się w naszym domu, wykonuje ogląd i robi wycenę. Często ogląd nie jest potrzebny, ale to będzie uzależnione od tego jaka metoda szacowania będzie brana pod uwagę. Dokonać można tego przez działania porównawcze, dochodowe, kosztowe oraz mieszane. Najczęściej jednak wykorzystuje się działania porównawcze, które są łatwe do zastosowania, szczególnie gdy mamy dostęp do lokali podobnych do tego jaki jest wyceniany. Najłatwiej będzie tak szacować mieszkania, które znajdują się w mieści. Zupełnie niemożliwe stanie się to przy jakimś unikatowym budynku w skali powiatu czy województwa. Przez porównanie trzeba oczywiście korygować różnice, dlatego na pewno będzie konieczna wizja lokalna, bez której można dokonać prostego błędu. Inaczej trzeba bowiem ocenić takie mieszkanie, które jest nowoczesne, a inaczej takie, które będzie już zaniedbane. Gdy dokonana jest skrupulatna wizja taki rzeczoznawca może przebadać rynek nieruchomości i zająć się jego konkretną analizą. Musi miedzy innymi zwracać uwagę na preferencje nabywców potencjalnych. Wizji nie dokonuje się w momencie, gdy wycena będzie zlecona przez spółdzielnie mieszkaniową w celu oszacowania wartości lokalu.

 

Obowiązki i prawa rzeczoznawcy Każdy rzeczoznawca niezależnie od tego jaką nieruchomość będzie wyceniał zobowiązany jest do tego, by działać zgodnie ze standardami zawodowymi. Mocno podkreśla się obecnie aspekt etyczny tego zawodu a więc to, by wycena realizowana była ze szczególną starannością oraz przy zachowaniu bezstronności. Dlatego z tego względu rzeczoznawca nie może szacować takiej nieruchomości, która należy do niego albo jego blisko. Musi wykorzystywać istotne dane i urzędy muszą je mu udostępniać, ale sam zobowiązany jest do tego, by te dane zostawiać tylko w swojej wiedzy. Ważne będzie także to, że rzeczoznawca musi mieć wykupione ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej za szkody, jakie mogą wynikać z realizowanych przez niego zadań i wycen.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *