/*! This file is auto-generated */

Kupno i sprzedaż nieruchomości

Planujesz kupno lub sprzedaż mieszkania? Rzetelny pośrednik to jedna z najważniejszych rzeczy, od której powinieneś zacząć.

Reklama

Biuro nieruchomości Wałbrzych

Reklama

Biuro nieruchomości Wałbrzych

Kupno/sprzedaż mieszkania

Poszukiwanie mieszkania – z agencją czy bez?

Gdy decydujemy się szukać mieszkania na rynku wtórnym można się decydować albo na samodzielne szukanie ofert albo korzystanie z agencji nieruchomości. Warto się zastanowić jakie rozwiązanie będzie dla nas najkorzystniejsze i wiedzieć na ten temat rzeczywiście jak najwięcej. Pomoc agencji Oczywiście na samym początku warto się zainteresować tym na jaką pomoc ze strony agencji można oczekiwać.

 

Nie może się ona ograniczać wyłącznie do obserwowania rynku i szukania ciekawych ofert a następnie ich oferowania klientowi. Tak naprawdę pośrednik, którego będzie można nazwać dobrym powinien zając się organizacją opieki pod kątem prawnym. Musi zająć się tym jaki jest stan prawny nieruchomości, powinien sprawdzić czy mieszkanie nie będzie obciążone jakimiś nieuregulowanymi płatnościami. Musi przeprowadzić klienta przez prawną stronę zakupów. W momencie gdy będziemy szukać mieszkania na własną rękę będzie trzeba tym wszystkim zająć się samodzielnie. Jeśli już chcemy skorzystać z pomocy agencji to warto się decydować na taką, która będzie miała naprawdę dobrą ofertę. Agencja, w której nie znajdują się licencjonowani pośrednicy nie jest w stanie spełnić swojej roli. Jak więc znaleźć taką, której będzie można zaufać. Przede wszystkim warto wśród rodziny czy bliskich zrobić wywiad i dowiedzieć się jakie doświadczenia mają z konkretną agencją. Można oczywiście poszukać opinii w internecie, ale do tych trzeba podejść z dystansem. Kompetencja pracowników agencji powinna nam się objawić już w trakcie pierwszego spotkania, dlatego prawdopodobnie szybko zobaczymy czy danej agencji można zaufać. Powinno się także zwracać uwagę na skuteczność pośredników. Jeśli dłuższy czas agencja nie jest w stanie znaleźć dla nas mieszkania to z jej usług lepiej zrezygnować i poszukać innej, sprawniejszej. Samodzielne poszukiwania mieszkania Jeśli wydaje się nam, że dobrze znamy rynek nieruchomości to możemy zająć się ich poszukiwaniem samodzielnie bez wsparcia agencji. Trzeba jednak zarezerwować sobie dużo czasu. Samo przeglądanie ogłoszeń czy to w prasie czy w internecie zajmie nam bardzo dużo czasu. Potem będziemy musieli dzwonić do właścicieli i umawiać się na oglądanie nieruchomości.

 

Musimy dodatkowo wiedzieć o tym, że sprzedawcy często stosują jakieś sztuczki, które mają sprawić, że prezentowana nieruchomość będzie lepiej wyglądała. Gdy już uda nam się jedną z nich wybrać musimy zająć się kontrolą stanu prawnego. Trzeba zagłębić się w księgę wieczystą i zobaczyć czy nie ma tam finansowych zaległości. Możliwe, że w ten sposób znajdzie się doskonałą nieruchomość ale warto się zastanowić czy czasami nie lepiej będzie skorzystać z pomocy agencji, dzięki której zaoszczędzi się i czas i nerwy. Ile kosztuje pomoc agencji Za swoje usługi agencja pobiera najczęściej prowizję w wysokości około 2-3% od ceny transakcyjnej. Trzeba samodzielnie ocenić czy te koszty są dla nas odpowiednie czy za wysokie. Na pewno warto czasami poszukać samodzielnie, a gdy to się nie uda dopiero potem skorzystać z pomocy agencji. Jednak, gdy chce się samodzielnie szukać to należy przy tych poszukiwaniach zachowywać zdrowy rozsądek.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *