/*! This file is auto-generated */

Kupno i sprzedaż nieruchomości

Planujesz kupno lub sprzedaż mieszkania? Rzetelny pośrednik to jedna z najważniejszych rzeczy, od której powinieneś zacząć.

Reklama

Biuro nieruchomości Wałbrzych

Reklama

Biuro nieruchomości Wałbrzych

Kupno/sprzedaż mieszkania

Sprzedaż mieszkania – pułapki i trudności

Sprzedaż mieszkania może się wiązać z różnorakimi trudnościami oraz pułapkami. Dlatego lepiej trzeba się dobrze na to przygotować. Chcemy wszystkim podpowiedzieć jakie działania można podjąć, by wszystko przebiegło bez większych problemów. Umowa dobrze sporządzona Zawsze podstawą do sprzedaży każdego mieszkania będzie oczywiście umowa. Nie może to być tylko zwykła umowa, ponieważ taka będzie nieważna. Jeśli będzie się realizować umowę sprzedaży nieruchomości to trzeba ją spisać w formie aktu notarialnego.

 

Niezwykle ważne będzie również to, że jeśli sprawa dotyczy małżonków to muszą oni oczywiście oboje taką umowę podpisać. Jeśli chce umowę podpisać jeden małżonek za zgodą drugiego to trzeba udać się do notariusza, który sporządzi dodatkowy akt. Problem z zapłatą Czasami trudności mogą się pojawiać również z przyjęciem pieniędzy od kupującego. Musimy się zastanowić czy lepszy będzie przelew czy gotówka. Chociaż wydaje się, że przyjście do kancelarii notarialnej z setkami tysięcy złotych to abstrakcja, ale tak naprawdę jedynie gotówka będzie takim sposobem, że mamy pewność otrzymania zapłaty. Dostajemy gotówkę i podpisujemy umowę. Wszystko idzie z ręki do ręki. Natomiast, gdy mamy otrzymać przelew to będzie się to dokonywać już po podpisaniu umowy. To może sprawiać, że podpisujemy umowę, sprzedajemy nieruchomość a pieniędzy nie otrzymujemy. Oczywiście zdarza się to rzadko, ale warto być ostrożnym. Aby uniknąć pułapek Jeśli nie chcemy wpaść i stracić pieniędzy trzeba o wszystko dobrze zadbać. Gdy sprzedajemy nieruchomość musimy pamiętać, by rozwiązać wszystkie umowy z dostawcami mediów. Pamiętajmy, że jeśli tego nie zrobimy to faktury dalej będą przychodzić pod taki adres. Gdy o tym zapomnimy całkowicie może się nawet okazać, że do naszego nowego mieszkania przyjdzie komornik i będziemy musieli płacić wysokie odsetki za poszczególne rachunki. Zatem trzeba wszystkie umowy rozwiązać przed przeniesieniem własności nieruchomości. Obecnie pułapki mogą na nas czyhać również, gdy chodzi o wynagrodzenie notariusza oraz zapłatę za wpisy do księgi wieczystej. Przyjęte jest oczywiście, że nabywca ma pokryć te koszty. Przy takim rozwiązaniu warto zwyczajowo pozostać. Sprzedający nie powinien dodawać tej kwoty do ceny nieruchomości. Dopiero potem w akcie notarialnym określa się kto jest zobowiązany do opłat. Pamiętać należy o tym, by takie ustalenia również umieścić w umowie przedwstępnej to potem uniknie się niespodzianek, że kupujący nie chce pokryć takich kosztów.

 

Z jakimi trudnościami możemy się spotkać? Trudnością będzie oczywiście już sama sprzedaż mieszkania. Często trzeba liczyć na to, że dana osoba, która mieszkanie chce kupić otrzyma kredyt, a wielokrotnie pojawiają się na tym polu różnorakie problemy. Dodatkowo trudności mogą wiązać się z tym, że trudno będzie nam naszą nieruchomość zareklamować. Jeśli jej lokalizacja jest słaba to okaże się, że zainteresowanie w ogóle będzie znikome. W takim przypadku czasami lepiej będzie wybrać dobrego pośrednika w obrocie nieruchomościami, który zajmie się przygotowaniem dla nas stosownej reklamy i sprawi, że pojawi się więcej zainteresowanych kupnem. Na pewno przed podjęciem decyzji o sprzedaży nieruchomości trzeba wziąć pod uwagę naprawdę wiele kwestii i wszystko dobrze dopracować, wtedy cały proces przebiegnie sprawniej.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *