/*! This file is auto-generated */

Kupno i sprzedaż nieruchomości

Planujesz kupno lub sprzedaż mieszkania? Rzetelny pośrednik to jedna z najważniejszych rzeczy, od której powinieneś zacząć.

Reklama

Biuro nieruchomości Wałbrzych

Reklama

Biuro nieruchomości Wałbrzych

Kupno/sprzedaż mieszkania

Na czym polega i kiedy przydaje się wycena nieruchomości?

Systematycznie rośnie liczba firm, których oferta obejmuje wycenę nieruchomości, choć jednak firmy te cieszą się sporym zainteresowaniem, nadal nie brakuje osób zadających pytanie o to, czemu właściwie ma służyć takie działanie i jakie korzyści niesie za sobą wycena nieruchomości. Wśród okoliczności uzasadniających jej wykonanie, na pierwszy plan wysuwa się sprzedaż mieszkania lub domu. Nie bez znaczenia wydaje się jednak i to, że wycena przydaje się podczas zaciągania kredytu, ubezpieczania nieruchomości, podziału majątku, a także uzyskania odszkodowania.

 

Wycena nieruchomości raz na jakiś czas jest prowadzona również przez władze miasta i gminy, jest ona bowiem kluczowa w procesie ustanawiania wysokości podatków. Zarówno wówczas, gdy mamy do czynienia z nieruchomością przeznaczoną do sprzedaży, jak i wtedy, gdy zależy nam na sprawiedliwym podziale majątku, wycena nieruchomości ma za zadanie oszacowanie, jaka jest jej wartość rynkowa. Definicja tej wartości jest określana w przepisach i najczęściej definiuje się ją jako najbardziej prawdopodobną cenę możliwą do uzyskania na rynku i określaną z uwzględnieniem cen transakcyjnych przy założeniu, że strony umowy są względem siebie niezależne i upłynął czas niezbędny do tego, aby nieruchomość została zaprezentowana na rynku. Nieco inna jest definicja uznawana przez prawo finansowe, ta bowiem mówi o określaniu wartości rynkowej na podstawie przeciętnych cen stosowanych na danym obszarze w obrocie rzeczami charakteryzującymi się tym samym rodzajem i gatunkiem. Rzeczoznawca majątkowy, a więc osoba, która podejmuje się zadania polegającego na oszacowaniu wartości rynkowej nieruchomości, może odwoływać się do dość zróżnicowanych metodologii, najczęściej jednak w centrum jego zainteresowania znajduje się metoda porównawcza. Polega ona na analizie rynku nieruchomości w tej samej miejscowości oraz w jej najbliższej okolicy.

 

Duże znaczenie wydaje się mieć również wizja lokalna i na tej podstawie ustala się tak zwaną przybliżoną wartość nieruchomości. Gdy wartość ta jest już znana, możliwe jest rozpoczęcie procesu sprzedaży nieruchomości. O wycenie nieruchomości należy pamiętać również, jeśli staramy się o kredyt hipoteczny. Bank musi posiadać mocne zabezpieczenie, a sama wycena jest prowadzona na sposób wewnętrzny i zewnętrzny. Wycena wewnętrzna jest dokonywana przez licencjonowanego rzeczoznawcę, podczas gdy w ocenie wewnętrznej uczestniczy pracownik banku.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *